Многу жени го прават ова, а не се свесни колку е опасно: Зошто не е здраво да носите тесни фармерки!

18 февруари, 20220
profimedia-0340699732

Денеска е тренд да се носат тесни фармерки, но ретко која девојка знае дека тие воопшто не се здрави.

Секое напрегање кое предизвикува вашиот стомак физички да се повлече со затегнување на стомачните мускули или со ставање појас, може да влијае на вашето тело и да биде многу поштетно отколку само да се чувствувате непријатно.

Експертот за проблеми со карлицата Стефани Тејлор вели дека навиката за влечење во стомакот веројатно доведува до чувство на потреба да изгледате послабо и да имате рамен стомак. Тоа е сосема логично бидејќи со децении сме изложени на масовна промоција на фитнес тренери и познати личности, кои ги истакнуваат придобивките од затегнувањето.

– Повлекувањето на желудникот и стомачните контракции можеби изгледаат сосема нормално со оглед на тоа колку жени го прават тоа, но ако го правите тоа предолго, може да има физички и психички ефекти – вели Стефани.

Таа објасни и дека носењето премногу тесни фармерки не влијае само на затегнување на стомачните мускули, туку и на карлицата. Ако премногу го затегнете стомакот, притисокот се префрла на дното на карлицата. Ова може да доведе до потенцијална инконтиненција на мочниот меур и пролапс на карличните органи.

Може да бидат засегнати и вашите бели дробови, бидејќи сè во вашиот среден регион е поместено нагоре – што го отежнува дишењето подлабоко, ограничувајќи го нивото на кислород во крвта.

– Може да завршите со непријатни болки во грбот, вратот, рамената и колковите. Долготрајниот абдоминален ангажман додека одите или стоите може да ја промени механиката на вашето тело, ставајќи дополнително оптоварување на зглобовите и мускулите за да се компензира недостатокот на стесната поддршка на дијафрагмата.

– Кога дијафрагмата не се спушта (како што треба) во вашиот стомак – дишејќи во долниот дел од торзото – тогаш го напрега вратот додека се обидува да го надомести недостатокот на здив. Ова игра клучна улога во болката во вратот и рамото. Вашите стомачни мускули, исто така, може толку да се навикнат на ангажирање што ќе станат помалку чувствителни на тоа, ограничувајќи ја способноста на вашето тело да види подобрувања од вежбите што ја таргетираат таа мускулна група.

Лекарите додаваат дека тоа не е од помош ниту за менталното здравје, бидејќи ако „влезете“ во навика, а потоа успеете да се опуштите, може да добиете чувство дека не изгледате добро и дека се создава маѓепсан круг. Таа советуваше дека треба да се облекувате според обликот на вашето тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi