Мора да го пробате ова! Рецепт за индиски леб

20 март, 20220
Screenshot_3

„Naan“ е вкусно традиционално индиско лепче, кое е многу тенко, а Индијците го јадат со речиси секој оброк. Најчесто тоа се крши и се користи за макање од течна храна или сос. По правило треба да се пече во фурна, но овој рецепт е така прилагоден за да можете да си го приготвите во домашната кујна и да уживате во неговиот уникатен и интересен вкус.

 

 

 

Потребни состојки:

 

  • 900 г брашно
  • 1 супена лажица шеќер
  • 1 супена лажица сол
  • 1 квасец
  • 300 мл млеко
  • 80 мл павлака
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 1 јајце, малку проматено

 

Начин на подготовка:

 

Во сад со средна големина, промешајте ги брашното, квасецот, солта и шеќерот и тргнете го садот настрана.

 

Во друг сад помешајте ги млекото, павлаката, маслиновото масло и јајцето. Потоа во него префрлете го миксот со брашното и заедно измешајте ги убаво, додека не добиете тесто. Со миксер за тесто, промешајте го тестото барем уште три минути. Потоа извадете го тестото од садот и ставете го на површина покриена со брашно. Исчистете го садот убаво, намачкајте го со путер и вратете го тестото назад. Оставете го да стаса 30 минути.

 

Рерната пуштете ја да се згрее на 250 степени.

 

Откако тестото ќе стаса, поделете го на 12 еднакви парчиња и покријте ги со крпа или со целофанска фолија. Земете неколку, растегнете ги во еднаква должина и ширина и ставете ги во тавче намачкано со путер. Вака приготвените лепчиња во тавата, ставете ги да се попечат барем 10 минути, додека не се заруменат малку, но притоа проверувајте каква е состојбата бидејќи секоја рерна е различна.

 

Откако индиските лепчиња, традиционално наречени „naan“ ќе се испечат, можете да ги намачкате со сос од лук, магдонос и путер. Стопете 100 грама путер на оган и во него додадете 2 истолчени чешниња лук. Додека е сосот топол, намачкајте си на индиското лепче и одозгора посолете малку сечкан магданос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi