Моќта на дремката: Попладневниот сон ја зајакнува концентрацијата и го подобрува расположението, но под еден услов

17 март, 20220
san-spavanje-830x0

Долго време има полемики меѓу експертите за тоа колку и дали попладневниот сон има предности или недостатоци.

Сепак, некои студии покажаа дека попладневната дремка со дремка е всушност многу корисна, но само ако е ограничена на половина час.

По долг сон попладне, час или два, обично се будиме уморни. Но, ако спиеме половина час, искуствата и истражувањата тврдат дека ќе бидеме полни со енергија, одморени и порасположени.

Спиењето попладне, според експертите за спиење, може да го изостри фокусот и концентрацијата, а една студија од 2009 година покажа дека испитаниците кои често спиеле околу 30 минути попладне имале посилна концентрација по будењето, исто како наутро.

Спиењето е клучно за способноста на мозокот да го обработи она што го научил. Дремката може да биде корисна за „вкоренување“ на новото знаење во мозокот, но и за подобрување на меморијата.

Кратката пауза во текот на денот дава физичка сила и енергија, па телото полесно се справува со стресните ситуации, особено ако не спиете доволно.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека спиењето попладне го намалува и стресот и го зајакнува имунитетот, повторно најмногу кај оние кои не спијат доволно.

Затоа, кога и да имате можност, одвојте половина час попладне – умот и телото ќе ви бидат многу благодарни за тоа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi