Направете брашно кое САМО СЕ КРЕВА: Ќе стане ваш адут за КИФЛИЧКИ, МЕКИЦИ И КРОФНИ

23 јуни, 20220
323164_brasno-shutterstock-295248206_ff

На секоја домаќинка и се случило понекогаш да направи крофни или некоја друга пикантерија од тестото, па дури тогаш да сфати дека нема квасец.

А потоа доаѓа нервоза, одење до продавница или откажување од правење. Ако ви се случило ова, тогаш сигурно не сте знаеле дека можете без квасец да направите брашно кое само расте.

Еве што ви треба за една мерка крофни, на пример:

140 гр обично брашно
лажичка и прашок за пециво или половина лажичка сода бикарбона

И тоа е се.

Сега кога знаете како да направите брашно кое само расте, ви даваме и рецепт за традиционални крофни од само две состојки на кои никој нема да може да им одолее.

Testo

Подготовка:

Измешајте ги состојките, истурете во калап кој можете да го направите и од обична најлонска кеса. На едниот агол прободете ја кесичката и полека сипете го тестото во врелото масло.

Кога ќе се испржат, префрлете ги крофните во салфетка за да го впие вишокот маснотии, па извалкајте ги во шеќерот.

Сè се прави брзо, а потоа следи уживањето во совршениот вкус и мирис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber