Направете го овој едноставен ТЕСТ и проверете дали вашето ТЕЛО е доволно ХИДРИРАНО

10 октомври, 20220
Screenshot_1

Се препорачува да се пијат два литри вода дневно. Сепак, во виорот на секојдневните обврски, можете да заборавите на редовното посегнување по чашата или шишето. Може да се случи нашето тело да не е соодветно хидрирано. Многу е лесно да се провери. Само следете го овој едноставен тест

 

Научниците велат дека треба да консумираме просечно 1,5-2 литри течност дневно. Тоа се околу шест или осум чаши. Тешко е да се биде систематски, бидејќи вода пиеме само кога сме навистина жедни. Сепак, водата за пиење е исклучително важна. Обезбедува правилно функционирање на телото и има корисни својства за кожата.

 

Симптоми на пиење недоволна количина на вода

 

Премалку вода може да доведе до замор, болка и вртоглавица. Се разбира, ова сè уште не е состојба на дехидрација која е многу посериозна. Симптоми на дехидрација се:

 

  • општо чувство на замор
  • сува уста
  • зголемена жед
  • намалено мокрење
  • намалена секреција на солзи
  • сува кожа
  • запек
  • вртоглавица
  • главоболка

 

Како можете да знаете дали пиете доволно вода?

 

Постои едноставен тест кој се прави на површината на кожата (тест за истегнување на кожата).

Како да направам?

 

Стиснете ја кожата на задниот дел од раката со палецот и показалецот.

Држете неколку секунди, а потоа отпуштете го.

 

Ако кожата се врати во нормала веднаш по штипкањето, можете да дишете, вашето тело е правилно хидрирано. Ако деформацијата трае некое време, треба брзо да посегнете по чаша вода.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma