Направете си сами свој ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА: Рецепт со кој ќе изгледате 10 години помладо

16 март, 20220
23155_shutterstock-1208897560_f

Сите знаеме дека алое вера е многу ефикасна и позитивно влијае на сите типови кожа. Текстурата на ова растение е совршена за хидратација и ублажување на иритацијата, а познато е дека има антиоксидантно и детоксикативно дејство.

Ги намалува видливите бои, знаците на стареење и ја прави кожата да остане еластична и затегната долго време.

Содржи витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, Ц, Е и фолна киселина, како и бројни минерали и амино киселини.

Доколку не сакате да трошите премногу пари на разни скапи креми, пробајте го овој рецепт со алое вера, кој ќе направи вашата кожа да изгледа помлада и затегната од порано.

Во почетокот важно е да не се полева цветот две недели, а потоа да се отсечат листовите и да се чува во фрижидер или фрижидер 2 недели, важно е да е навистина ладно, за да се промовираат биогени стимуланси.

Napravite sami svoj ELIKSIR MLADOSTI: Recept uz koji ćete izledati bar DESET godina mlađe

Потоа исплакнете ги со топла вода и ставете ги во блендер. Добиената каша процедете ја низ газа за да го добиете сокот, односно вашиот еликсир. Остатокот од сокот што не го консумирате, замрзнете го и употребете го подоцна.
Редовно чистете го лицето со туф или нанесувајте неколку пати неделно како маска.

Кога ќе го замрзнете сокот, како мраз, со овие коцки можете да го поминете лицето со мраз наутро, а ако имате мрсна кожа, разредете го сокот од алое со сок од лимон и избришете го лицето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi