НАПРАВЕТЕ ТОПЛА КУПКА И ДОДАДЕТЕ НЕКОЛКУ КАПКИ ОД ОВА ЕСЕНЦИЈАЛНО МАСЛО Ја подобрува меморијата и помага при настинки

13 јануари, 20220
Screenshot 2022-01-13 225051

Етеричните масла се користат уште од античко време, а ако додадете неколку капки од ова етерично масло во бањата со млака вода, ќе почувствувате бројни придобивки.

Купката со етерично масло од јојоба или жалфија може да ја подобри меморијата, но и да го стимулира сонот на посебен начин бидејќи му овозможува на вашето тело да се опушти.

Според експертите, капењето во топла бања најмалку четири пати неделно може наводно да го намали крвниот притисок, но и ризикот од дијабетес тип 2.

Одамна е познато дека топлите бањи се поврзани со подобрување на квалитетот на спиењето и здравјето на срцето. Температурата на водата треба да биде блиску до температурата на телото, помеѓу 35 и 37 ° C.

Со комбинирање на топла вода и капки масло од јојоба можете да ги намалите симптомите на настинка, но и да си помогнете ако имате проблеми со вртоглавица, како и болки во мускулите.

Од друга страна, ако користите етерично масло од жалфија, ароматичната пареа ќе ја олесни проодноста на дишните патишта, ќе ги исчисти синусите, ќе ја изостри концентрацијата и ќе ја зголеми можноста за помнење.

Пожелно е после оваа купка да се истуширате со млака вода малку поладна од онаа од кадата, за да се забрза циркулацијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma