НАЈДОБРОТО ПИРЕ ОД КОМПИРИ: После овие трикови никогаш повеќе нема да го гледате со истите очи

19 февруари, 20220
6031_shutterstock-83967187_f

Ако мислите дека пире од компири се добива со мешање на компири и додавање малку млеко, да речеме дека сте на вистинскиот пат.

Меѓутоа, за добро пире се потребни многу повеќе состојки и добри финти.

Состојки:

1 кг компири
по потреба со вода
по потреба млеко
лажица путер или кајмак
бибер, сол
сув зачин
по желба чешне лук

Подготовка:

Исечете ги компирите на парчиња со слична големина. Кога ќе го исечете, ставете го во зовриена вода, а доколку сте љубители на лукот, слободно додадете еден чен, бидејќи ќе му даде посебен вкус на прилогот.

Кога ќе се сварат, пресудно е да се жешки. Не ги плакнете со ладна вода и не чекајте да се оладат. Месете со рака, ако ги ставите во блендер, ризикувате да добиете чудна структура слична на лепак.

Потоа додадете уште малку млеко и зачин. Ако пржите месо покрај пире, направете го тоа на свинска маст. Кога месото ќе се испржи, прелијте го со остатокот од маснотиите од тавата и додадете малку путер.

Ако немате преостанати маснотии, користете повеќе путер и додадете една лажица кајмак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma