Најмалиот населен остров во светот на кој собира само една куќа и едно дрво

1 август, 20220
62351438

Островот Just Enough Room припаѓа на архипелагот Thousand Islands, кој се наоѓа на границата меѓу Соединетите Американски Држави и Канада.

Многумина тврдат дека островот Хаб, попознат како „Just Enough Room“, е најмалиот населен остров во светот.

Зафаќа само 310 квадратни метри на реката Сент Лоренс помеѓу Харт и Империјал во близина на Александрија во округот Џеферсон во американската држава Њујорк.

Островот Just Enough Room припаѓа на архипелагот Thousand Islands, кој се наоѓа на границата меѓу Соединетите Американски Држави и Канада.

Триста квадратни метри се доволен простор за да се смести куќа, дрво, малку трева и минијатурна плажа. Локалните жители се шегуваат дека островот е толку мал што ако направите еден погрешен чекор на него, непланирано ќе завршите во вода.

62351440
62351439
62351438

Островот е во сопственост на богатото семејство Сајзленд од 1950-тите. Сакале мирно место за одмор, па изградиле куќа на нивниот мал остров.

Но, откако се прошири веста за постоење на остров со само една куќа на него, многу луѓе станаа љубопитни и почнаа да го посетуваат со чамци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit