Најосамениот пат во Америка: Возење низ пустошот кое ве враќа во времето на Златната треска

27 февруари, 20220
62238953

Додека американскиот пат Route 66 е познат во целиот свет, т.н Рутата 50 не ужива ни трошка од својата популарност – иако нејзиниот прекар звучи многу примамливо. Имено, рутата 50 беше прогласена од медиумите во доцните 1980-ти за „најосамниот пат во Америка“: на него нема значајни објекти или туристички атракции.

На човек му доаѓа да ја сожали и ја отиде на roadtrip само за да и прави друштво и да ја спаси од заборав. Сепак, медиумите скокнаа и со предупредување: „Не патувајте на него освен ако тоа е апсолутно неопходно, во тој случај понесете ги сите соодветни комплети за прва помош и основните потреби за преживување“.

Па, што згрешил овој лош пат? Изгледа многумина се запрашаа бидејќи по ваквите натписи сообраќајот по него оживеа.

Дури и „кралот на ужасот“, Стивен Кинг, тргнал на овој пат во 1991 година во потрага по инспирација. И го најде – во форма на локални легенди за духовите на мртвите кинески рудари кои сè уште може да се видат како го преминуваат патот и го опсадуваат градот Рут. Секој што го прочитал романот „Очај“ знае за што се работи.

Не е дека нема што да се види…

Рутата 50 е долга околу 4.700 километри. Ги поврзува Оушн Сити во Мериленд и Западен Сакраменто во Калифорнија, минувајќи низ претежно руралните делови на САД. Што значи стотици милји исполнети со ништо! Само пустош, песок, огромни пусти долини и планински врвови во далечината. Барем така е додека поминувате низ Јута и Невада.

Но, немојте да мислите дека навистина нема ништо до крај. Попатно, можете да ги посетите езерото Тахо, државниот историски парк Форт Черчил, многу напуштени градови, Националниот парк Голем Басен, музејот на железницата и стариот воз, стари таверни и барови со монструозни хамбургери и вистинско американско чувство како од филмовите. …

Наоколу можете да наидете на напуштени градови, стари бензински пумпи и траги од стариот пат на чии темели е изградена рутата 50. Патот првично бил изграден во средината на 19 век за време на т.н. „Златна треска“ кога во Калифорнија беше откриено злато, т.е. во близина на градот Сакраменто. За само неколку години, ова привлече дури 250.000 копачи и авантуристи во приколки и вагони. Тогаш, денешната рута 50 беше сè освен осамена.

Невада прифати дека минатото е минато, па лесно го прифати сегашниот прекар „најосамениот пат“ и го искористи за туристички цели. На крајот на краиштата, овој прекар на патишта најмногу ѝ должи на оваа сојузна држава и нејзината пространост.

Пред да патувате по овој пат, можете да побарате и брошура од веб-страницата на Travel Nevada. Ќе добиете мал „водич за преживување“ кој може да биде пригоден сувенир, откако ќе го „преживеете“ сето ова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi