На жените интимните односи со партнерот им стануваат ДОСАДНИ веќе после една година

20 јануари, 20220
Screenshot_6

Има многу причини – раѓање на дете, чување деца, умор, секојдневни стресови…

 

Новото истражување спроведено од научници од Универзитетот во Саутемптон шокираше многумина. Имено, тие направиле анкета со 4839 жени и 6669 мажи на возраст од 16 до 74 години, а темата била секс, односно кога и на кого му здосадил.

 

Резултатите покажале дека жените се тие на кои сексуалните односи со партнерот им стануваат досадни, а некои губат интерес по само една година! Има многу причини – раѓање на дете, чување деца, умор, секојдневни стресови…

 

„Недостигот на желба за секс може да биде последица на замор, стрес, грижа за децата… Тоа повеќе ги погодува жените отколку мажите“, велат авторите на студијата, објаснувајќи како понекогаш влијае на тоа недостатокот на емоционална интимност со партнерот, лоша комуникација и здравствени проблеми.

 

Жените открија дека им пречи арогантното однесување на партнерот, нивните тетоважи или слични украси за телото, а некои наведоа лоши искуства во претходните врски, па дури и насилен секс. Дури 34 отсто од жените признале дека немаат интерес за осноси, а само 15 отсто од мажите го тврдат истото, покажува студијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma