На него НИКОГАШ не обрнувате внимание: ОВА е симптом на ЕКСТРЕМНО висок холестерол

23 ноември, 20220
Holesterol-2048x1501

Експертите велат дека е важно да се забележи навреме

Сè повеќе луѓе се борат со високиот холестерол, а најважно е навреме да ја откриете оваа болест и да го промените начинот на живот и секојдневните навики.

Посебно се издвојува еден симптом кој укажува на екстремно висок холестерол и на кој треба да обрнете внимание.

Д-р Лора Пруди вели дека холестеролот е вид на масна молекула која циркулира во крвотокот, а потоа објаснува дека постојат неколку различни видови на холестерол.

– Добриот холестерол е уште еден термин за „HDL“, што значи липопротеини со висока густина. Овој посебен вид холестерол помага да се отстранат другите штетни видови на холестерол од телото. „LDL“ е кратенка за липопротеин со мала густина, еден вид лош холестерол кој треба да се контролира за да се спречи ризикот од кардиоваскуларни болести – објаснува докторката.

Овој тип на холестерол може да придонесе за формирање на наслаги во артериите на нашето тело, што може да предизвика срцев и мозочен удар. Затоа е важно да се разберат разликите помеѓу двата вида холестерол, особено кога станува збор за долгорочното здравје.

Гојазност

Д-р Перди вели дека дебелината е многу стресна за телото и предизвикува неколку медицински состојби, вклучително и висок холестерол.

– Има многу поголем процент на покачен холестерол кај луѓето со прекумерна тежина отколку кај луѓето кои не се. Тоа е случај дури и со децата и адолесцентите, не само со возрасните. Поради оваа причина, се препорачува возрасните, тинејџерите и децата со прекумерна телесна тежина или превисок БМИ да прават тестови на крвта како дел од годишниот систематски преглед за утврдување на нивото на холестерол – додава таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber