Нега на зрела кожа – уживајте во вашата убавина!

28 март, 20220
Screenshot_1

Веќе по дваесеттата година, организмот постепено почнува да старее. Секако, овие промени се минимални и не можат да се видат со голо око. Оваа појава е најзабележлива на кожата, а лицето како најчувствителен дел е најизложено на различни фактори од околината и лошите навики.

 

Во младоста не обрнуваме посебно внимание на негата на кожата, бидејќи е убава, затегната, тонирана и хидрирана. Како што минуваат годините, кожата природно ја губи еластичноста и пигментацијата, а на лицето се појавуваат првите фини линии кои со текот на времето се продлабочуваат во брчки. Покрај брчките, кожата на лицето се опушта, а оваа промена најмногу се забележува во пределот околу очите, а лицето постепено ја губи физиономијата.

 

Кога на годините ќе се додадат факторите на средината во која живеете и работите, високата изложеност на стрес, грижите, недостатокот на сон, лошиот и несоодветен избор на храна, прекумерната употреба на алкохол, дрога и цигари, процесот на стареење се забрзува.

 

Сепак, тоа не значи дека треба да паничите бидејќи досега не сте размислувале за вашата кожа. Никогаш не е доцна да му ја дадете на вашето лице потребната нега и да ги промените лошите животни навики. Во продолжение прочитајте како да се грижите за кожата на лицето во зрелите години.

 

Естетската дерматологија како прв чекор кон правилна нега

 

Доколку до петтата деценија од животот не сте посветиле посебно внимание на негата на кожата на лицето, време е да закажете преглед кај дерматолог, кој ќе направи детална анализа на состојбата на вашата кожа и ќе ги идентификува можните оштетувања и потенцијалните проблеми. Треба да се истакне дека дерматологијата не вклучува само прегледи во службата за убавина, туку и здравствената состојба на кожата и лекување на разни болести, па затоа редовната контрола и превенција се најважни. Сите дерматолози се согласуваат дека правилно негуваната кожа на лицето е најубава, а на вас останува да ги слушате и следите стручните совети и чекори што ги добивате.

 

Лифтинг – само за похрабрите?

Фејслифт или подмладување на лицето е хируршка процедура која вклучува затегнување на лицето и вратот. Оваа процедура е и најефикасна кога станува збор за „бришење“ на трагите од староста на лицето и вратот. Припаѓа во доменот на естетската хирургија и ја враќа и затегнува кожата до нејзината идеална цврстина.

 

Феслифтинг се користи на деловите од лицето каде што се највидливи брчките и опуштената кожа – на челото, меѓу веѓите, околу усните, образите, брадата, како и на вратот.

 

Меѓутоа, ако изберете неинвазивни варијанти на нега на кожата на лицето, дерматолозите укажуваат на создавање одредена рутина што ќе ја спроведете:

 

– Употреба на витамин Ц.

 

Витаминот Ц е најважниот антиоксиданс, кој ја спречува појавата на темни дамки и ја враќа еластичноста на кожата на лицето бидејќи го забрзува производството на колаген. Најчесто се користат во вид на серум наутро, пред да се нанесе хидратантна крема. Витаминот Ц можат да го користат и личности во младоста, а потоа ќе продолжат со оваа навика и во подоцнежните години.

 

– Редовно чистете го лицето

 

За овој чекор нема потреба да се зборува, бидејќи сите знаат дека редовното чистење на лицето е најважниот чекор. Редовно вадете ја шминката и користете пилинг за кожа двапати неделно. На тој начин ги отстранувате мртвите клетки од кожата, а на лицето му го враќате потребниот тон.

 

– Користете хидратантни креми и производи со заштитен фактор

 

Изложувањето на сонце може да има големи последици за здравјето на кожата и да направи да изгледате постаро отколку што сте. Затоа е многу важно редовно да ја хидрирате кожата со производи кои содржат заштитен фактор SPF, со соодветна комбинација на хијалуронска киселина и липиди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi