Немате време за миење? Трик за брзинско покривање на мрсната коса, без сув шампон

13 јануари, 20220
kako-se-resiti-peruti-1 (1)

Кога немате доволно време за дотерување, а приметувате дека косата ви е мрсна на темето, шампонот за суво миење е првото нешто што ви паѓа на памет.

Една корисничка на социјалната мрежа Тик Ток сподели интересно видео, во кое открила трик кој ќе ја покрие мрсната коса за само 10 минути, без употреба на сув шампон.

Овој трик ќе ве интересира и ако ги дознаете негативните аспекти на користењето на шампон за сув шампон.

Ако го користите овој шампон премногу често и не ја миете косата правилно помеѓу употребите, ќе ги акумулирате неговите остатоци на скалпот и прамените. Овие остатоци можат да ги затнат вашите фоликули, што на крајот може да го запре растот на косата.

Покрај тоа, овој шампон предизвикува првут, а не содржи никакви хранливи материи и супстанции кои ја негуваат косата.

За овој трик треба да го одвоите предниот дел од косата, каде што најчесто најмногу се гледа мрсниот дел. Потопете го во вода, истријте го со шампон, а потоа исплакнете.

Потоа исушете ја косата со четка и фен. Вашата коса ќе изгледа свежо измиена. Мелиса вели дека целата процедура не трае повеќе од 10 минути, што е значително помалку од часот кога би требало да ја измиете целата коса.

Нејзиното видео и резултатот од овој трик можете да го погледнете во продолжение.

@xomelissatovar

works every time! This is day 3 hair for me 🙂 #hairhack #hairtutorial #hairideas #hair101

♬ Classic – MKTO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma