Нема потреба да трошите пари на скапи третмани: Направете евтин ПРИРОДЕН КЕРАТИН, маска која ја исправа косата

10 јуни, 20220
Screenshot_6

Трајното исправување на косата може да биде скапа и штетна работа за вашата коса.

 

 

Без разлика дали се работи за привремено исправање со апарати за оваа намена или третман што го вршат професионални фризери, ниту една претпазливост не може да ја спаси вашата коса од одреден степен на оштетување.

 

За среќа, постојат многу природни начини за исправување на косата дома. Некои вклучуваат маски, други ветуваат толку добри резултати што се прашувате зошто воопшто би оделе на фризер. Таква е маската од ленено семе.

 

Природниот гел од ленено семе во комбинација со други квалитетни состојки ќе ја исправат вашата коса и ќе спречат оштетување на косата.

 

Оваа маска помага да се омекне косата и да се исправи косата. Третманот е богат со протеини, а кератинот, кој е природно соединение присутно во косата, не е ништо друго освен протеин.

 

СОСТОЈКИ:

 

  • чаша вода
  • две лажици ленено семе
  • една кафена лажичка мед
  • сок од половина лимон
  • две лажички рицинусово масло

 

ПОДГОТОВКА:

 

Истурете чаша вода во тенџере и додадете две лажици ленено семе. Оставете го да врие неколку минути на тивок оган додека ленот не го ослободи природниот гел. Тргнете го од оган и процедете го гелот од семките.

 

Додадете мед, сок од лимон и рицинусово масло во добиениот гел. Сè добро измешајте. Исчешлајте ја косата и лесно намачкајте ја, по можност со шише со спреј. Добиената маска нанесете ја на прамените дел по дел, внимавајќи да ја покриете целата должина – од корен до врв.

 

Нежно поминете со рацете над секој прамен коса, масирајте ги прамените и повторно исчешлајте ја косата. Оставете ја маската да делува 30 минути, но не ја врзувајте, свиткајте ја во крпа или слично.

 

Исплакнете ја маската, односно природниот кератин од косата, најпрво со поладна вода, повлекувајќи ги прамените надолу, за дополнително да ги корегирате. Не мијте со шампон, туку нанесете регенератор, а потоа исплакнете.

 

Исушете ја косата природно, не ја третирајте косата со крпа, бидејќи може да ја собере потребната влажност од косата. За најдобри резултати, можете да го повторувате овој третман еднаш неделно. Косата ќе биде права, мазна, мека и негувана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi