Не губете ни минута во прекрасниот Единбург: Локален водич за најдоброто во шкотската престолнина

22 јануари, 20220
62218693

Обично најдобро ги запознавате градовите кога некој „локален“ може да ви ги покаже, најдобро жител на тој град. За да не се изгубите во главниот град на Шкотска, ви носиме совети објавени во британски Гардијан!

Храна

Bacco е италијански ресторан и вински бар, популарен кај локалното население и лоциран на улицата Дандас, но надвор од туристичката рута. Го водат млади Италијанци, кои нудат едноставно, но многу задоволувачко мени полно со добри вина, сувомеснати и сирења. Атмосферата е пријателска, што овде треба да се цени.

На самиот југ од градот има уште еден убав ресторан – Елиот. Отворен е за појадок и ручек, а тука ќе ги јадете најдобрите колачи во градот (пробајте ја чоколадната торта без брашно).

Од друга страна, ќе најдете одлична вечера во ресторанот Ното на улицата Тистл. Нарачајте северноморски рак послужен со топол путер и леб од кисело тесто. И уживајте.

Уметност

Доколку сакате културно да се издигнете, добра идеја е да го посетите Градскиот уметнички центар, каде што ќе уживате во минатите времиња на шкотската уметност, но и во денешните. Овде ќе видите повеќе од 4 и пол илјади различни уметнички дела, па нема да ви биде досадно.

Разгледување на градот

Фотогеничната област Стокбриџ често се препорачува како место за купување и јадење, но има и други работи кои вреди да се посетат, особено книжарниците. Има одлична независна книжарница Golden Hare, но веднаш до неа е прекрасната детска Ginger and Pickles. На пет минути се наоѓаат книгите за ретки птици, посветени на женското пишување.

На истата улица, може да се јадат одлични сендвичи во Earls Sandwich Co., а ако и вие мислите дека кучето е најдобар пријател на човекот, посетете ја продавницата Just Dog.

Вечерно излегување

The Lucky Liquor Co е сериозен коктел бар кој освежува одвреме навреме со нови дела. Се наоѓа во познатата улица Квинс, а каков коктел и да пробате ќе излезете задоволни, иако многумина го препорачуваат Mango Express.

Преку ноќ

Добар избор е бутик хотелот Raeburn, кој се наоѓа во веќе споменатиот Стокбриџ. Сепак, ноќевање во двокреветна соба чини околу 160 евра, така што секогаш можете да размислите за алтернатива во форма на Airbnb или некое друго сместување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi