НЕ МОЖЕТЕ ЛЕСНО ДА ЗАСПИЕТЕ? Овие здрави навики ќе ви ја решат маката!

12 април, 20220
Screenshot_2

Редовна рутина за релаксација секој ден може да ви помогне да заспиете побрзо. Доколку сакате добро да спиете, ви препорачуваме да воведете некои од овие навики

 

 

Туширајте се со топла вода

 

Температурата на телото природно се намалува навечер, почнувајќи два часа пред спиење. Кога ќе се потопите во топла бања, температурата ви се зголемува – а периодот на брзо ладење веднаш потоа ве опушта.

 

Два часа пред спиење, бањајте се 20 или 30 минути. Ако ја подигнете температурата за степен или два со капењето, поголема е веројатноста дека подобро ќе заспиете. Туширањето е помалку ефикасно, но може да биде и функционално.

 

Распоредете ја вашата гардероба

 

Можете да му помогнете на вашето тело да препознае дека е време да одите во кревет со рутински повторување на работите секоја вечер. На пример, носете пижами, измијте ја косата или забите – овие навики можат да бидат многу погодни за спиење.

 

Исклучете ги електронските уреди

 

Можеби е релаксирачко да се допишувате со пријателите непосредно пред спиење, но оваа практика може да го зголеми времето кое залудно го поминувате. Осветлените екрани се стимулирачки, па најдобро е да ги избегнувате. Пред да легнете намерно, почнете да го успорувате мозокот правејќи нешто смирувачко, како на пример читање на удобен стол – некаде освен во кревет.

 

Избегнувајте оброци непосредно пред спиење

 

Обилен оброк пред спиење може да предизвика вашиот дигестивен систем да работи прекувремено додека лежите. А ако пиете чаша алкохол за време на вечерата, тоа може да ве заспие, но ќе го наруши вашиот режим на спиење подоцна во текот на ноќта и ќе ве спречи да спиете добро и континуирано.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi