НЕ ПОСТОИ НИШТО ПОДОБРО ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Овој зачин се додава во чаша јогурт, резултати за неколку дена

5 март, 20220
fdsdfds

Го подобрува варењето и го забрзува метаболизмот!

 

Ким е зачин кој не го користиме доволно, но она што многумина не го знаат е дека овој зачин е одлична помош за слабеење. Не само што го забрзува слабеењето, туку и добро влијае на здравјето:

 

  • Го стимулира варењето преку зголемување на активноста на дигестивните ензими во цревата
  • Семките од ким се богати со железо и една кафена лажичка од овој зачин содржи околу 1,4 mg железо
  • Помага во контрола на нивото на шеќер во крвта
  • Помага во намалување на нивото на лошиот холестерол
  • Го намалува воспалението во телото

 

Ким и губење на тежината

 

Овој зачин го забрзува слабеењето, а докажано е дека ефикасно го поттикнува топењето на мастите на желудникот и воопшто на целото тело. Првите резултати се видливи по 15-20 дена доколку јадете ким или пиете вода со овој зачин секој ден.

 

Една студија спроведена во која учествуваа 80 дебели жени беше поделена во две групи, од кои едната консумираше ким секој ден, а другата група ја контролираше нивната исхрана. На крајот се покажало дека оние дами кои консумирале ким многу побрзо ослабеле.

 

Овој зачин делува така што го подобрува варењето и го забрзува метаболизмот, па калориите се согоруваат побрзо.

 

Ким во прав со јогурт

 

Измешајте лажичка ким во прав со лажичка јогурт и јадете го по секој оброк 15 дена.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi