Не служи само за подгревање храна: Микробрановата можете да ја користите и за овие СЕДУМ работи!

23 септември, 20220
Mikrotalasna (1)

Ако мислевте дека микробрановата печка е само за загревање храна, се лажете.

Исто така е многу практична за многу други потреби во кујната.

1. Брзо лупење на лукот

Фрлете го лукот во микро 15 секунди и кожата ќе се лизне како магија. Водата во лукот испарува и ја раскинува врската помеѓу чешнињата и кожата за брзо отстранување.

2. Овошен сок со леснотија

Пред да исцедите сок од портокал или лимон, загрејте го неисеченото овошје во микробранова печка 10 секунди. Микробрановата печка ќе ги опушти влакната во внатрешноста на овошјето и ќе го олесни цедењето на сокот до последната капка.

3. Отстранете ги грутките кафеав шеќер

Кога вашиот кафеав шеќер е тврд, пробајте го ова. Намокрете хартиена крпа, ставете ја во сад со шеќер, па ставете ја во микробранова 25 секунди. Влагата ќе премине во шеќерот и ќе го омекне.

4. Кристализиран мед

Ако вашата стаклена тегла со мед е кристализирана во задниот дел од оставата, чајната кујна, едноставно отстранете го капакот и загрејте ја во микробранова печка. Вклучете го 30 до 40 секунди додека не се врати во првобитната мазна текстура.

5. Побрзо се лупи зеленчукот

Тврдите тиквички и коренестиот зеленчук тешко се лупат. За полесно, печете го зеленчукот во микробранова 2 до 3 минути на тивок оган и кожата треба да биде поподвижна за лупење и сечење – само бидете внимателни кога го отстранувате врелиот зеленчук за да избегнете изгорување на прстите.

6. Млечна пена

Прескокнете купување на скапа машина за капучино. Наместо тоа, истурете го млекото во теглата, не повеќе од половина полна (да оставите простор за пена). Зашрафете го капачето и силно протресете 30 до 60 секунди. Млекото ќе се претвори во пена. Отстранете го капакот и ставете во микробранова 30 секунди за да дозволите пената да се подигне. Истурете во омиленото кафе.

7. Француски тост

Дали сакате да ручате за пет минути? Втријте парче путер на дното на чашата; наполнете до врвот со исечен леб. Во посебна чаша измешајте 1 јајце, 3 лажици млеко. Истурете ја смесата во чаша и печете во микробранова една минута. Изгледа како фенси јадење за правење во микробранова печка, нели?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit