НИКАКО НЕМОЈТЕ ДА ПИЕТЕ ВОДА ОД ШИШЕ ШТО СЕ ЗАГРЕВАЛО НА СОНЦЕ: Не сте свесни колку е опасна по здравјето!

20 јули, 20220
287127_shutterstock-318707438_ls

Сите знаеме колку е важна водата за да останете хидрирани, особено во текот на летото кога температурите се високи, па повеќе се потиме и губиме течности.

Многумина од нас никогаш не излегуваат од дома без шише вода на топло, но има една важна работа во врска со тоа што треба да ја знаете.

Некои луѓе купуваат шише вода по пат, некои го користат истото одново и одново и повторно го полнат со свежа вода. Сепак, оваа навика може да биде лоша за вашето здравје. Имено, може да биде многу опасно да се пие вода од пластично шише кое се загреало на сонце.

Работата е во тоа што колку повеќе се загрева пластичното шише, толку повеќе состојки од таа пластика се префрлаат во водата што потоа ја пиеме.

Пластичните шишиња најчесто се направени од полиетилен терефталат, па кога се загрева овој материјал ослободува хемикалија наречена бисфенол А, позната и како БПА.

Некои студии докажаа дека оваа состојка има многу лошо влијание врз здравјето на децата и генерално се смета за канцерогена.

Студијата покажа дека нивото на БПА се зголемува кога шишето со вода се одржува топло, а експертите предупредува да не се пие случајно вода откако шишето е оставено во вашиот автомобил со денови, да речеме, за време на топлите летни денови.

БПА е нормално поврзан со бројни здравствени проблеми, како што се проблеми со репродуктивното здравје, имунитет и невролошки проблеми.

Исто така, оваа состојка го зголемува ризикот од развој на Алцхајмерова болест, метаболички заболувања, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi