НОВИ СИМПТОМИ НА КОРОНА ВИРУСОТ Доколку ги забележите, веднаш консултирајте се со лекар!

20 јануари, 20220
Screenshot_7

Корона вирусот сè уште ја држи планетата под контрола, а додека сите зборуваат за омикрон сојот, експертите апелираат дека делта сојот е сè уште многу активен и дека е можно да се зарази со овој „постар“ вид, кој дава потешка клиничка слика.

 

Симптомите на делта и омикрон се разликуваат, но како сите да заборавиле на делта сојот, кој сѐ уште е активен, продолжува да ги заразува луѓето и предизвикува потешка болест од сојот омикрон.

 

Кинеските научници издвоија симптом кој многу хоспитализирани пациенти го пријавиле како прв знак дека нешто не е во ред – не е кашлица ниту температура!

 

Тим научници од болницата Тонџи во Кина објавија дека проблемите со гастроинтестиналниот тракт, како што се гадење и повраќање, се првите клинички манифестации кај заразените пациенти.

 

Короната е системска болест и вирусот може да ги нападне респираторните органи, но и дигестивниот систем, бидејќи рецепторот за кој се врзува вирусот во голема мера се наоѓа во епителот на дигестивниот тракт.

 

Симптомите како гадење и повраќање, кои повеќе би ги поврзале со труење со храна или јадење храна што не ја сакате, може да бидат знак за инфекција со Ковид. Ќе се појави два до 14 дена по ризичниот контакт, па затоа е важно да се тестирате доколку во меѓувреме откриете дека некој со кого сте поминале време има корона вирус.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi