ОВА СЕ ИНДИКАТОРИ кои покажуваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

2 мај, 20220
Screenshot_1

На многумина им е тешко да одолеат кога станува збор за консумирање шеќер, но овие знаци треба да бидат аларм за да престанете

 

 

 

  1. Предвремено стареење

 

Прекумерното консумирање шеќер може да предизвика долгорочно оштетување на протеините на кожата, колагенот и еластинот.Така, освен предвремено стареење, може да предизвика и егзема на кожата.

 

Покрај тоа, вишокот шеќер може да ја наруши рамнотежата на хормоните и да доведе до појава на акни долж долната вилица.Тоа може да доведе и до неурамнотежена цревна флора и воспаление во телото.

 

  1. Создавање зависности

 

Многу истражувања потврдија позитивна врска помеѓу поголемото внесување шеќер и создавањето зависност од него. Шеќерот може да делува на вашиот нервен систем како лекови кои предизвикуваат чувство на зависност.

 

  1. Ниско ниво на енергија

 

Гликозата игра важна улога во производството на енергија во нашето тело, но само кога е во оптимални количини во крвта. Кога внесувате шеќер преку храната, панкреасот ослободува инсулин кој помага во транспортот на гликозата до клетките. Ќе почувствувате пад на енергијата, бидејќи на вашето тело му треба повеќе шеќер за повторно да го започне циклусот.

 

  1. 4. Послаб имунолошки систем

 

Според експертите, 70% од нашиот имунолошки систем ги одржува корисните цревни бактерии, а како што шеќерот ги храни лошите, падот на имунитетот е посигурен.

 

  1. 5. Несоница

 

Овој симптом особено се јавува ако навечер консумирате храна богата со шеќер.

 

  1. 6. Вишок тежина

 

Вишокот гликоза телото го складира во црниот дроб, мускулите и во форма на маснотии околу половината. Ова е највидливиот и најчест знак дека вашата исхрана не е урамнотежена и дека треба да внимавате што внесувате во организмот и да го промените менито.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi