ОВИЕ НАМИРНИЦИ ЈА ЕЛИМИНИРААТ ЖЕЛБАТА ЗА СЛАТКО! Јаболко наместо чоколадо

2 март, 20220
409170_slatkisi_f

Ако се предадеме на желбата за слатки, нивото на шеќер во крвта ќе скокне, а потоа нагло ќе опадне

Ова нагло опаѓање поттикнува уште поголема потреба за шеќер, па се создава волшебен круг. Можете да го спречите тоа само со јадење здрава храна која ќе ви ја згасне желбата за шеќер, тврдат нутриционистите.

Следниве намирници ќе ги задоволат вашите потреби за благо без да го загрозат вашето здравје.

Домати

Содржи високо ниво на триптофан – супстанца која телото ја претвора во серотонин, „хормонот на среќата“. Ова овошје е исто така богато со хром, минерал кој ја намалува желбата за храна и го регулира нивото на холестерол и шеќер во крвта.

Јаболко

Едно од најдобрите плодови за задоволување на желбата за слатко е јаболкото. Дури и киселите сорти содржат многу здрави јаглехидрати. Ова овошје е богато и со диетални влакна, кои создаваат чувство на ситост и го намалуваат гладот.

Слатка пченка

Многу добро ја потиснува желбата за слатки кога е сварена. Богата е со антиоксиданси, витамини, минерали и диетални влакна. Покрај нагонот за јадење благо, го намалува и гладот.

Сладок компир

Друг зеленчук кој може да ви помогне е слаткиот компир или батат. Оваа намирница не само што ќе ја задоволи вашата желба за слатки, туку дополнително ќе го снабди организмот со витамините Ц, Д и Б6 и железо. Хранливите состојки во слаткиот компири можат да спречат срцеви заболувања, рак и други дегенеративни болести.

Цимет

Овој зачин има одличен вкус и мирис, па можете да го додадете во многу јадења. Помага против желбата за слатки бидејќи спречува нагли флуктуации на нивото на гликоза и ја одложува потребата од внесување нова порција шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma