Овој рецепт го правеле и нашите баби: Волшебен сок од вишни кој не освежува и не враќа во детството

25 јуни, 20220
224617_154973-shutterstock426511303-ls_ff

Сезоната на цреши е кратка, па многумина од нас максимално го користат ова свежо овошје, а знаеме дека нема ништо подобро за освежување во лето од сок од цреша.

По овој рецепт и нашите баби го правеа овој кисело-сладок сок кој отсекогаш не чекал кога ќе дојдеме кај нив.

Состојки:

3 кг цреши
2,5 литри вода
1 кесичка сок од лимон
1 кг шеќер на литар добиен сок

Подготовка:

Исчистете ги од семките и измијте ги вишните, па ставете ги во сад со сок од лимон и вода. Исцедете ги и поклопете ги, па оставете ги да отстојат 24 часа на ладно место. Потоа обработете ги и измерете ја течноста што сте ја добиле.

Истурете во садот во кој ќе се сварат, додадете онолку килограми шеќер колку што добивте еден литар сок и убаво измешајте да се растопи. Задолжително отстранете ја пената додека го готвите сокот. Треба да знаете дека кога ќе се појави пената, ви остануваат уште околу пет минути да ги сварите и да ги подготвите шишињата кои претходно сте ги стерилизирале во рерна на 150 степени.

Истурете го сокот во топли шишиња. Оставете ги шишињата да се изладат на собна температура, а потоа чувајте ги на ладно и темно место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi