Од само шест состојки добивате совршенство од вкусови: Чизкејк мафини со бело чоколадо – без печење!

11 февруари, 20220
335286_shutterstock-1781004761_ff

Ако сакате бело чоколадо, мора да ви се допаднат овие вкусни мафини! Благиот вкус на чизкејк со топено бело чоколадо гарантира совршена комбинација за сите гурмани.

Секако, нивната предност е што се подготвуваат брзо и лесно.

Обидете се!

Состојки:

150 гр мелени бисквити
60 грама несолен путер / путер
400 мл слатка павлака
350 гр крем сирење
100 грама шеќер
100 грама стопено и малку изладено бело чоколадо

По избор:

повеќе бело чоколадо за прелив и коцки бело чоколадо за декорација

Количината е доволна за 9 мафини!

Lemon-White Chocolate Mini Cheesecakes - My Food and Family

Подготовка:

Измешајте ги мелените бисквити и стопениот путер. Истурете како подлога за мафини во корпите (кои ги ставивте во калапот за мафини).

Изматете ја слатката павлака. Во посебен сад изматете го крем сирењето со шеќерот, а потоа додадете го стопеното бело чоколадо. Полека додадете ја слатката павлака (внимавајте се да не се измеша за да ви остане за декорација) и соединете. Прелијте со база од бисквити.

Оставете во замрзнувач 20 минути или во фрижидер додека целосно да се стегне. Преостанатата слатка павлака истурете ја во шприц и украсете ги мафините. Додадете стопено бело чоколадо или коцки бело чоколадо по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi