Од Џокер до Наполеон: Хоакин Феникс глуми француски освојувач, фановите велат – трансформацијата е феноменална

11 март, 20220
joaquin-phoenix-1-830x0

Филмот „Kitbag“ ќе се фокусира на историските битки, амбициите и стратегијата на Наполеон што го направија историски војсководач.

Хоакин Феникс, актерот кој доби Оскар за улогата на Џокер, ќе го игра францускиот владетел и војсководец Наполеон Бонапарта. Филмот наречен „Kitbag“ во режија на Ридли Скот веќе се снима во Лондон. Хоакин Феникс носеше костим на Бонапарта, а за време на паузата од снимањето носел маска на главата.

Фановите велат дека трансформацијата е феноменална.

Според „Deadline“, филмот „Kitbag“ ќе се фокусира на историските битки, амбициите и стратегијата на Наполеон кои го направиле историски војсководец.

Сопругата на Бонапарта, Џозефина, со која имаше бурна врска, ја игра Ванеса Кирби.

– Чест ми е што ви се придружив на ова патување – напиша актерката на Инстаграм.

Како што е познато, Наполеон Бонапарта дошол на власт за време на револуционерните војни во Франција и станал император во 1804 година. Тој бил протеран во Елба во 1814 година, а потоа побегнал и владеел како император до неговиот пораз кај Ватерло во 1815 година. Потоа повторно бил прогонет на островот Света Елена, каде што починал во 1821 година на 51-годишна возраст, пишува „Пипл“.

Режисерот Ридли Скот изјави за Холивуд Репортер во јануари дека врската на Бонапарта со Џозефина е она што го заинтригирало да го преземе проектот.

– Мора да им служите на битките, акцијата и сексот со голема воздржаност. Во спротивно, сè станува досадно. Што е тоа во Наполеон што го прави фасцинантен? Ова е многу едноставно: човек кој е еден од најмоќните луѓе во историјата, сепак толку многу се потпирал на жена – изјави режисерот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma