ОМИЛЕНАТА ТОРТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Чоколадна експлозија, спремна за 15 минути!

10 февруари, 20220
165113_shutterstock-186090269_ls

Тоа е брза бисквитна торта која не се пече и постојано се прави на кралскиот двор.

Состојки:

– 120 гр темно чоколадо – 120 гр шеќер – 120 гр путер – 220 гр бисквити

За подмачкување:

– половина лажица путер

За глазурата:

– 220 гр темно чоколадо

За декорација:

– 20 гр чоколадо – малку мелени бисквити или ореви

Подготовка:

Тавата за печење намачкајте ја со путер и покријте ја со мрсна хартија. Скршете ги бисквитите на парчиња (со големина на бадем).

Изматете ги путерот и шеќерот додека не се запенат, додадете го стопеното чоколадо и мешајќи го додадете го јајцето.

Додадете ги искршените бисквити, добро измешајте со жица, па истурете во намрсена тава и оставете да се излади најмалку 3 часа.

Прелијте ја со стопената чоколадна глазура и оставете на собна температура.

Украсете со рендано чоколадо и мелени ореви (листовите бадеми може да бидат по желба).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi