Омилениот прилог на гурманите ќе биде на масата ПРЕД ДА ТРЕПНЕТЕ: Спремете УРНЕБЕС САЛАТА која брзо го отвара апетитот

11 мај, 20220
339201_urnebes-shutterstock-2073052985_ff

Оваа салата се подготвува на многу едноставен начин, а она што оди со неа е тоа што е многу популарна кај гурманите и сите ја обожаваат. Доколку се придржувате до оригиналниот рецепт, задолжително е дека со неа оди кајмак, а не крем сирење или павлака, но доколку немате кајмак нема да погрешите со споменатите состојки.

Состојки:

500 гр урда
лажица масло
3 лажички мелена слатка пиперка
2 лажици кајмак
3 чешниња лук
сол
лажица мелена пиперка

Подготовка:

Прво треба да ги подготвите сите состојки. Значи, прво ситно исецкајте го лукот.

Потоа во еден сад додадете го сирењето, па кајмакот и соединете. Потоа додајте ги другите состојки, а ако се полесни состојките измешајте сè со миксер да се соедини се.

Можете сами да одлучите како ќе го послужите урнебесот и со кое јадење, но важно е да знаете дека мора да го чувате во фрижидер најмалку 3 часа пред да го консумирате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi