Остануваат воздушести и свежи барем два дена: СОЛЕНИ МАФИНИ со сирење готови за час!

15 јуни, 20220
340719_slanimafinishutterstock-162109475_ff

Слатки или солени, мафините се пециво на кое никој не може да одолее!

Се подготвуваат многу брзо и лесно, во еден сад, за да нема премногу валкани садови, а готови се додека да трепнете.

Доколку немате идеја што можете да подготвите за појадок или вечера, тие се секогаш погодно и брзо решение, а незаборавниот вкус е загарантиран. Доколку се одлучите за овој рецепт, ќе добиете ултра меки и воздушести мафини, кои ја задржуваат свежината долго време.

Состојки:

4 јајца
2 чаши брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 шолја јогурт
1/2 чаша масло
1 лажичка сол
200 грама фино солено сирење

Подготовка:

Јајцата се матат убаво, па се додава маслото, а потоа и јогуртот. Потоа постепено додавајте брашно претходно измешано со прашокот за пециво и сол со постојано мешање.

Кога ќе добиете компактна смеса, без грутчиња, додадете ситно сирење, и сето убаво измешајте.

Истурете во корпи за печење и калап и печете околу еден час во загреана рерна на 180 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi