ОТКРИВАМЕ: Ова се најкалоричните зимски намирници, доколку сакате да ја задржите линијата – ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГИ

22 јануари, 20220
Screenshot_5

Експертите велат: имајте го на ум фактот дека е полесно да ја одржите постоечката телесна тежина отколку да изгубите тежина.

 

 

Во лето понудата на лесна храна е многу поголема, а во зима е поинаква. Нормално е дека во зима нашиот организам бара појака, позачинета храна, која ќе ја одржува топлината на неговото тело.

 

Кои се намирниците кои се вкусни и привлечни, а најмногу дебелеат во зима?

 

Макарони и сирење: Ова е омилената храна и на децата и на возрасните. Лесно и брзо се подготвува, вкусна е и дава пријатно чувство на ситост. Сепак, содржи многу калории. Ако често го јадете ова јадење, за да го подобрите вашето здравје, купете си нискомаслено сирење и додадете зеленчук. Можете да пробате и интегрални макарони, иако нивниот вкус е сосема поинаков од обичните.

 

Крем супи: топлите супи делуваат како хранлив и здрав оброк, но овој вид е и богат со калории. Ако внимавате на добриот изглед, заборавете на крем супите и одлучете се за обични, со зеленчук или минестрон.

 

Чизкејк: Популарниот чизкејк, омилен американски деликатес што го има во сите наши подобри ресторани – има одличен вкус, но е полн со маснотии.

 

Пити: Различни кремасти пити или пити со сладолед се многу вкусно зимско уживање. Најчесто имаат овошен дел, кој е здрав, но и дел од путер и павлака кој е калоричен.

 

Колачиња: Многу е погодно кога правиме нешто дома во зима да грицкаме колачиња со таа работа. Обично не ни е грижа колку јадеме, а тие содржат и масти и калории.

 

Не дозволувајте зимата да остави трага на вашата телесна тежина, реагирајте на време!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi