Откриено е кој ќе биде новиот „Doctor Who“: Првиот глумец со темна кожа кој ќе ја игра главната улога во ова остварување

10 мај, 20220
ncuti-gatwa-nkuti-gatva-830x0

Актерот Нкути Гатва ќе биде новиот „Doctor Who“ и оваа улога ќе ја преземе од Џоди Витакер, објави BBC.

Така, 29-годишникот ќе стане 14-ти мајстор на времето во популарната научно-фантастична емисија и првиот актер со темна кожа кој ја игра главната улога во ова остварување.

Шкотскиот актер Гетва, роден во Руанда, е најпознат по тоа што го глуми Ерик во ситкомот Sex education на Нетфликс.

– Чувството е навистина неверојатно. Тоа е вистинска чест. Оваа улога е институција и е толку иконична – изјави актерот за BBC и додаде:

– Многу сум благодарен што ми ја дадоа палката и ќе се обидам да дадам се од себе – изјави актерот

Продуцентот Расел Т. Дејвис изјави дека Гатва го импресионирал на „одличната“ аудиција.

– Тоа беше нашата последна аудиција. Тоа ни беше последно. Мислевме дека имаме некој, а потоа тој влезе и го „украде“. Во право сум, навистина сум воодушевен. Тоа ќе биде голема иднина – изјави писателот и продуцент.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi