Патниците избраа: Најубавите патувања со воз на светот

23 септември, 20220
62024102

Луѓето често го избираат возот како превозно средство бидејќи нуди многу порелаксиран тип на патување каде што нема бескрајни гужви како на аеродром, козметиката не мора да биде спакувана во мали пластични кеси, а во текот на целото патување погледот низ прозорецот често е идиличeн…

Ако добиете седиште do прозорецот во авионот, моментите веднаш по полетувањето и непосредно пред слетувањето нудат навистина спектакуларни глетки. Сепак, за време на остатокот од патувањето на надморска височина од десет илјади метри, погледот од прозорецот можеби нема да биде особено интересен.

Луѓето често го избираат возот како превозно средство бидејќи нуди многу порелаксиран тип на патување каде што нема бескрајни гужви како на аеродром, козметиката не мора да се пакува во мали пластични кеси, а погледот низ прозорецот е често идиличeн.

62024101
61591666-novi-zeland
62024102

Еве некои од најубавите рути во светот, според патниците:

  1. Воз низ „Rocky Mountains“

Рутата е дизајнирана од компанија за луксузни возови и го поврзува Денвер, Колорадо со градот Моаб, Јута. Работи само преку ден за патниците да не ги пропуштат прекрасните глетки на кои може да се восхитуваат низ големите стаклени карпи и тераси. Градот Моаб е и влезот во националниот парк Арчес. Цената по лице е околу 900 евра и вклучува едно ноќевање во хотел.

Rocky Mountains

  1. Возење со воз низ Шри Ланка

Возењето помеѓу градовите Канди и Ела поминува низ живописните села, зелените ридови, плантажите со чај и многу други убавини на Шри Ланка и всушност нуди вистинско доживување на локалната култура. Патувањето трае 7 часа и е исклучително евтино, цената е околу 700 евра доколку сакате да бидете сигурни дека ќе имате каде да седите.

  1. Пилатус Луцерн во Швајцарија

Тешко дека ќе погрешите со изборот на рута во Швајцарија бидејќи речиси сите од нив нудат поглед на прекрасните Алпи, шармантните алпски градови и неверојатно убавите езера. За оние кои сакаат малку повеќе, потребно е да одат во Алпнахтад и да се качат на Пилатус Луцерн – најстрмниот воз на светот! Релативно кратко возење од околу 45 минути нуди спектакуларен поглед на планината Пилатус и чини околу 60 куни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit