Патување кое не се заборава: Зошто мора барем еднаш во животот да го посетите магичниот Гренланд?

9 февруари, 20220
62232232

Има некои патувања на кои реално, човек оди еднаш во животот. Одење во Амазон, искачување на светиот град на Инките, обиколка на Мадагаскар – ова се веројатно работи кои се прават еднаш во животот. Еден од нив е на далечниот Гренланд, најголемиот остров на светот, кој формално е и територија на Кралството Данска. Па, доколку сакате авантура и не ви е грижа за бањите и сместувањето со пет ѕвезди, ова се само дел од причините зошто овој остров е совршена дестинација за вас…

Всушност, како што пренесува Euronews, јасно е дека Гренланд не е место за секого, а цел дел од веб-страницата на Гренландскиот туристички одбор е посветен на оваа тема, па слободно прочитајте ја.

Но, ако кајакот и санкањето со кучиња звучат интересно, Гренланд може да биде дестинација и за вас. Како што рековме, тука нема да најдете луксуз, туку авантура. Друго нешто што многу туристи го бараат е поларната светлина во која ќе уживате овде додека буквално стоите на мразот.

Треба да се напомене дека нема многу патишта на Гренланд, односно не можете само да седите во автомобилот и да стигнете од една до друга точка. Но, затоа можете да се прошетате убаво со брод во лето, а во зима да седите во санки влечени од кучиња.

Иако, како што можеби веќе сте заклучиле, Гренланд е исто така место каде што можете да уживате во активности на отворено, културата на народот Инуити е исто така многу богата и интересна.

Историјата датира 5000 години наназад, но со оглед на контактот со модерната култура и Скандинавија, не се сите Инуитани тука, иако сочинуваат 80 проценти. Во секој случај, културата е најдобро позната во Националниот музеј на Гренланд, кој се наоѓа во главниот град Нук, каде што можете да видите повеќе од 35.000 различни артефакти.

За жал, Гренланд е и жив пример за негативното влијание на глобалното затоплување, па со секој водич ќе научите дека практично секоја година станува се помал.

И конечно, како да стигнете овде? Летови од Исланд или Данска, обично нема друг начин. А ако одлучите да заминете, се надеваме дека ќе уживате, бидејќи ваквите искуства злато вредат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi