ПЕРИКОН ДИЕТА ЗА ЗАТЕГНУВАЊЕ НА КОЖАТА И ТОПЕЊЕ НА КИЛОГРАМИТЕ: Ви носиме пример од еднодневен план за исхрана

2 март, 20220
Perricone-dijeta

Др. Николас Периконе е автор на истоимената диета која ги раствора килограмите и ја затегнува кожата.

Диетата има антиинфламаторно дејство и помага да се симнат вишокот килограми. Тој тврди дека ќе ја направи кожата поубава и здрава, ќе ги намали ефектите од стареењето, а телото ќе има подобра заштита од болести. Како таков, тој е многу популарен во светот, а неговите корисници тврдат дека е и ефикасен.

Диетата трае 28 дена, а д-р Периконе советува конзумирање на интегрални житарки и поголема употреба на мешунките, гравот и овесот. Комбинирајќи правилна исхрана, суплементи, вежбање и нега на кожата, оваа програма помага да се постигне младешки изглед и да се чувствувате добро во секое време од денот.

Програмата е едноставна и хранлива, а во текот на секоја недела има промени во исхраната и води до постигнување на посакуваните резултати.

Во основа, кога се оди на диета е да се елиминира храната која е поврзана со зголемување на телесната тежина. Тие вклучуваат леб, пржена храна, тестенини, крекери, пица, житарки, тортиљи, грицки, компири, ориз, сладолед, замрзнат јогурт и тако. Секој оброк вклучува протеини и јаглехидрати со малку маснотии кои доаѓаат од овошјето и зеленчукот и масни киселини од маслиновото масло или јаткастите плодови.

Perricone dijeta zaglađuje bore

Пример за еднодневно мени:

ПОЈАДОК

Појадокот се состои од омлет (3 јајца) и чаден лосос или бавно варена овесна каша, малку рендани бадеми, грст свежи боровинки и зелен чај или вода.

РУЧЕК

За ручек јадете мисирка или пилешки гради, зелена салата, домати, малку варен грав и наут. Покрај тоа, можете да земете неколку боровинки или парчиња диња.

ВЕЧЕРА

За вечера подгответе печен лосос, зелена салата и варен зеленчук како брокула, спанаќ и аспарагус.

ОБРОК ПРЕД СПИЕЊЕ

Едно тврдо варено јајце, салата од свеж целер, 3 маслинки и 3 свежи пиперки.

Покрај тоа, многу е важно да вклучите многу вода и зелен чај во вашата исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi