Петте најголеми МИТОВИ за исхраната

24 ноември, 20220
Screenshot_4

Исто како што постојат неколку митови за козметика кои се пренесуваат од генерација на генерација, така постојат и одредени верувања за храната што станале општо прифатени во општеството, без никој официјално да ги потврди.

 

 

 

Веројатно сте слушнале барем еднаш во животот дека треба да консумирате многу витамин Ц за да спречите настинка, но колку таа теорија е всушност точна, ќе објасниме подолу.

 

5 митови за храната

 

Витаминот Ц спречува настинка

 

Истражувањата покажаа дека витаминот Ц генерално не штити од настинка, но може да им помогне на луѓето кои се изложени на екстремен физички напор. Една студија од 2019 година покажа дека помага да се потисне стресот во организмот кај сите оние кои го конзумирале пред вежбање, па ако се подготвувате за екстремен напор, размислете за витамин Ц.

 

Целерот има негативни калории

 

Митот е дека јадењето целер троши повеќе калории отколку што содржи, како што докажа истражувањето на клиниката Мајо. Сепак, треба да се каже дека со десетина калории по оброк, колку што добивате со јадење целер, оваа храна е одличен избор за одржување на здравјето. Исто така, ако планирате да изгубите килограми, слободно јадете целер.

 

Готвењето моркови ја „убива“ целата хранлива вредност на овој зеленчук

 

Напротив, антиоксидантите можат да се „подобрат“ ако се готви зеленчук. Студија објавена во 2008 година покажа дека готвењето моркови всушност ја зголемува нивната хранлива вредност. Тоа доведе до 14 проценти зголемување на каротеноидите (антиоксиданти), додека другите методи за готвење, особено пржењето, ја намалија неговата вредност.

 

Избегнувајте јајца поради холестерол

 

Јајцата, за жал, во некои случаи неоправдано, добија лошо име. Сепак, пред две години, истражување откри дека јајцата всушност не придонесуваат за висок холестерол. Тие се извор на многу хранливи материи, вклучувајќи цинк и железо, лутеин, витамин Д … Се разбира, тоа не значи дека треба да претерувате.

 

Маргаринот има помалку калории од путерот

 

Путерот и маргаринот имаат приближно иста количина калории. Но, иако маргаринот, направен од растителни масла, се прави како поздрава алтернатива на путерот, некои маргарини се всушност нездрави затоа што содржат транс масти кои имаат штетно влијание врз холестеролот и здравјето на срцето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber