ПИЛИНЗИ ЗА СУВА КОЖА: Вашето лице ќе биде свежо и одморно!

23 јануари, 20220
506919_x39017_f

Освен што е евтин, домашниот пилинг за лице игра важна улога во негата на кожата. Тие ги отстрануваат сите нечистотии, правејќи ја кожата здрава, еластична и младешка
Овие два пилинзи ќе ја освежат вашата кожа.

Пилинг со кафе

Талогот од кафе е многу ефикасен за сува кожа. Ова е наједноставниот домашен пилинг за лице за сува кожа. Можете да сомелете зрна кафе, а уште попрактична опција е да ги искористите остатоците од утринскиот талог.

Подготовка:

Една лажица кафе добро измешајте ја со една лажица вода. Нанесете ја смесата на лицето со кружни движења. Оставете да отстои до 5 минути и потоа исплакнете. Ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата и ќе ја остави свежа и чиста.

Пилинг со кокосово масло и лимон

Лушпите на база на масло одговараат на сува кожа, а лимонот ќе ја направи дополнително мека.

Подготовка:

Потребно е половина шолја кокосово масло, додадете 2 лажички шеќер и добро измешајте. Сега додадете 1 лажица сок од лимон во оваа смеса. Пред нанесување, измијте го лицето и втријте го со смесата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma