Пијте 3 чаши дневно и ќе го намалите ХОЛЕСТЕРОЛОТ: Овој напиток прави голема промена во вашиот организам!

3 март, 20220
336073_ovseno-mleko-dobro-za-holesterol-shutterstock-1185761638_ff

Со текот на времето, ако има високи нивоа на LDL, холестеролот на тој начин се акумулира во крвта и создава масни наслаги кои го попречуваат нејзиниот проток, со што се отвора простор за зголемување на ризикот од мозочен и срцев удар и васкуларна деменција.

За да го спречите овој проблем што поскоро, потребно е да ја балансирате исхраната, да имате малку заситени масти, особено се препорачува за лица со холестерол Авис. Во тој поглед, се препорачува кравјото млеко да се замени со овеснo бидејќи тоа значително ќе помогне во намалувањето на холестеролот во крвта.

Пијте 3 чаши на ден!

Спроведена е студија на Универзитетот Лунд, која следела 66 мажи кои имаат висок холестерол, но им било дадено овесно млеко да го консумираат пет недели. Врз основа на резултатите, заклучено е дека 3 чаши дневно, што е 750 ml, го намалуваат холестеролот за 3-5 проценти.

Според британската фондација за здравје на срцето, овесното млеко содржи бета-глукани кои ќе помогнат во одржување на нормалниот холестерол. На пр една чаша овесно млеко содржи 1 g бета-глукан, додека еден сад содржи 2 g бета-глукан.

Така, овесното млеко која не е засладено може да биде добар сојузник во борбата против високиот холестерол бидејќи има мала тежина во себе, а содржи и протеини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma