Поглед кој „боде во очи“: Споменик на вилушка забиена во прекрасно езеро

5 мај, 20220
62299482

На брегот на езерото Леман, т.е. Женевското езеро на швајцарско-француската граница се наоѓа слаткиот град Вевеј. Создаден за мирен одмор, прошетки покрај езерото и уживање во погледот на идилата што ве опкружува… но и огромната вилушка која штрчи од езерото.

Да, добро прочитавте: огромна вилушка излегува од Женевското Езеро во овој дел од брегот. Необичен споменик наречен La Fourchette е подигнат во 1995 година во чест на 10-годишнината од Алиментариумот, градскиот музеј посветен на (пред) храната. Направен е од швајцарскиот уметник Жан-Пјер Зауг.

Не сите беа воодушевени од оваа глетка која боде очи (пригоден израз, нели), па вилушката еднаш беше извадена од езерото. Потоа поминаа 10 години и луѓето очигледно сакаа чудни стари скулптури, па потпишаа петиција со барање да им се врати.

Локалните власти го одобрија тоа и сега во Вевеј можете повторно да уживате (или да не уживате) во оваа необична атракција. Патем, оваа вилушка широка 1,3 метри и висока 8 метри сега ужива статус на една од највисоките вилушки во светот (верувале или не, ги има повеќе – во Мисури и Колорадо).

Можеби ова е паметна атракција за град кој се гордее со својата гастрономска понуда – затоа што, доколку доволно долго уживате во глетката, може да огладнете и да се упатите кон некој од локалните ресторани …

Покрај споменикот, во Вевеј задолжително посетете го и музејот посветен на Чарли Чаплин кој живеел во овој град од 1952 година до неговата смрт во 1977 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi