Подолго или побрзо трчање: Што е подобро за нашето тело и организам?

1 април, 20220
Trcanje-2048x1365

Џогирањето е една од омилените активности на луѓето кои се грижат за својата физичка активност.

Нема сомнеж дека трчањето е здраво и многу придонесува за здравјето на телото и општата состојба. Ги движи мускулите и ја забрзува циркулацијата.

Според тренерот Џеси Џонс, најдобро е да се комбинираат брзо и долго трчање, бидејќи и двата вида тренинзи имаат добар ефект врз човечкото тело, но на различни начини.

– За согорување на масти, а со тоа и слабеење, подобрување на метаболизмот и согорување на вишокот калории, подобро е да трчате брзо. Помага и за градење мускули, па затоа е одлично за зголемување на мускулната маса, вели Џеси.

Џеси вели дека подолгото трчање, од друга страна, исто така промовира добро кардиоваскуларно здравје бидејќи го зголемува протокот на крв низ телото. Покрај тоа, долгите растојанија ја зголемуваат издржливоста на телото и капацитетот на белите дробови.

Од друга страна, тренерот на еден тркачки клуб, Вил Гуге, вели дека овие два типа на трчање не треба да се споредуваат, бидејќи нема едно подобро.

– Подигање на прагот на толеранција со брзо трчање, така што еден ден ќе можете да одржувате поголеми брзини на подолги растојанија. Подолгото трчање е одлично ако сакате да започнете со помалку интензивно вежбање, а потоа постепено да додавате брзина – објаснува Вил.

Така, според упатените, нема да погрешите за кој метод и да се одлучите, а најдобро е да ги комбинирате.

– Важно е краткото и брзото трчање да се комбинира со долго, но побавно, бидејќи тие се надополнуваат – објаснува тренерот Луис Акпата и додава дека подолгото џогирање помага за подобрување на основата на срцето, но и ја зајакнува волјата и менталната сила, воопшто.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi