Полно со витамини, а се спрема за 30 минути: Вкусно јадење од спанаќ кое воодушевува со вкусот

3 април, 20220
337613_spanac-shutterstock-1710949252_ff

Моќниот витамин Ц е да му обезбеди на вашето тело правилно функционирање на имунолошкиот систем, ќе ги намали можните настинки и бактериски инфекции и ќе и помогне на вашата кожа да биде освежена, затегната и сјајна. Овој витамин се наоѓа во главната состојка на ова јадење, а тоа е спанаќот.

Состојки:

400 гр спанаќ
2 чешниња лук
1 лажица брашно
путер
маслиново масло
1 шолја млеко

Подготовка:

Прво треба малку да го измиете спанаќот, а потоа да го подготвите за готвење. Потребно е спанаќот малку да омекне, а потоа да се процеди.

Потоа загрејте ја тавата и додадете го путерот да се растопи, а потоа додадете малку маслиново масло да се загрее. Потоа истурете го брашното во загреаните состојки.

Промешајте, па додадете ситно сечкан лук. Сега е време да го додадете спанаќот што претходно сте го зготвиле и исцедиле.

Сите состојки се мешаат додека не се соединат, па се додава млекото и се динста уште 10-15 минути, па се трга од оган и се остава малку да се излади.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi