Полска сарма: Гордост на нацијата која не е резервирана само за ладните денови

6 март, 20220
62053602-poljska-sarma

Полските голабки се национално јадење на кое му се пристапува со многу љубов и внимание. Рецептите остануваат во семејствата со години, пренесувани од генерација на генерација. Тие се слични на нашата сарма, но наместо кисела зелка се користи свежа зелка, поради што не се толку врзани за зимата. Откако ќе се формираат сармичките, тие се печат во рерна прелиена со густин или сос од домати.

Полјаците често ги јадат со пире или ржан леб, но и компот од јаболка кој ги нагласува месните ноти. Сармите понекогаш се јадат ладни, послужени со кисела павлака.

Состојки за полска сарма:

2 лажици путер
1 кромид
1 кг мелено говедско месо
500 гр мелено свинско месо
1 1/2 чаши варен ориз
1 лажичка ситно сечкан лук
1 лажичка сол
1/4 лажичка бибер
1 шолја булјон
1 чаша кисела павлака

Подготовка на сарма:

– Загрејте големо тенџере со вода и посолете. Со нож одвојте го тврдиот дел од главата од зелката и целата глава ставете ја во тенџерето. Гответе околу 3 минути додека зелката да омекне и листовите полесно да се одвојат.
– Поделете ја зелката на листови и внимателно исечете го стеблото на секој со нож.
– Пропржете го путерот и додадете го исечканиот кромид. Кога кромидот ќе омекне, оставете го на страна да се излади. Кога ќе се олади кромидот измешајте го со меленото месо, сварениот ориз и лукот и посолете и побиберете.
– Наполнете ги листовите зелка со смесата од месо и свиткајте ги во кифлички, како сарма. Наредете ги во сад за печење, прелијте го со густинот и покријте или покријте со фолија и печете во рерна на 180 Целзиусови степени околу 60 минути. Послужете со кисела павлака и по желба посипете со мелен пипер или чили.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma