ПОСНА БАКЛАВА СО ОРЕВИ: Подготвена по овој рецепт е сочна и полна со фил

24 ноември, 20220
Screenshot_1

Подгответе баклава со ореви

 

 

 

Баклавата со ореви прелиена со сочен сируп е една од омилените десерти на славите и прославите. Се прави од готови кори, а освен со ореви може да се полни и со ф’стаци, бадеми…и други јаткасти плодови. Ова слатко потекнува од Турција, но е популарно и на нашите простори.

 

Состојки:

  • тенки готови кори
  • 300 гр мелени ореви
  • 400 гр шеќер
  • 400 мл вода
  • 1 лимон
  • 2 ванилин шеќер
  • масло

 

Подготовка:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber