ПОЧИНА ЅВЕЗДАТА ОД СЕРИЈАТА „Game of Thrones“! Светот завиен во црно! (ФОТО)

7 март, 20220
363666_candle-2038736-1920_f

Актерот од серијата „Игра на тронови“, Џон Стал, почина на 68-годишна возраст.

Оваа вест ја потврди и неговиот агент. Шкотскиот актер ја играше улогата на Ричард Карстарк во две сезони од фантастичниот хит еп.

Ликот на Ричард Карстарк во втората и третата сезона на „Игра на тронови“ го презема од актерот Стивен Блаунт. Неколку клучни сцени на Стал беа споделени со Ричард Маден, додека куќите на Карстарк и Старк преминаа од сојузници во заколнати непријатели.

Пред неговото појавување во серијата, Стал беше најпознат по улогата на Том „Инвердарок“ Кер во долготрајната шкотска сапуница „Take the High Road“. Актерот се појави во шоуто од 1982 година до крајот на неговото прикажување во 2003 година. Неговата соработничка Аманда Фичалан Хауард издаде изјава во која го опишува Стал како „актер со исклучителна вештина и квалитет на шкотскиот театар“.

Во кариерата долга повеќе од 30 години, Стал студирал на Кралската шкотска академија за музика и драма, пред да се појави во бројни шкотски сценски продукции. Работел и во The Royal Shakespeare Company и The National Theatre во Лондон. Неодамна се појави во ТВ шоуто „Being a Man“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma