Првите резултати се видливи после ДВЕ НЕДЕЛИ: Тренерот на Џенифер Лопез ја откри тајната на нејзината исхрана!

18 март, 20220
Dzenifer-lopez-1

Диетите можат да бидат многу исцрпувачки за телото, па затоа е важно да бидете многу внимателни кога правите план за исхрана.

Всушност, најдобро е да имате помош од нутриционист или личен тренер, кој ќе се потруди да напише план за исхрана кој ќе ги покрие сите ваши дневни потреби.

Џенифер Лопез е една од јавните личности која има свој личен тренер, со кој се консултира кога се во прашање исхраната и вежбањето. Нејзиниот тренер Дејвид Кирш открил еден многу корисен трик кога станува збор за слабеење: за да ја држите тежината под контрола, дозволено е да јадете јаглехидрати само до два и пол попладне, а подоцна треба да ги избегнувате.

Освен што ова правило е корисно за слабеење, многу поволно делува и на сонот бидејќи навечер нема да јадете тешка храна, па телото нема да се оптоварува со варење доцна навечер.

Тренерот ова правило го нарече и „еден вид мини пост“ во кој внесот на јаглени хидрати е временски ограничен. Овесна каша и овесна каша, тестенини, мешунки и други производи базирани на јаглени хидрати се дозволени во овој временски интервал.

После два и пол попладне, во чинијата може да се најдe само храна богата со протеини како месо, риба, јајца, сирење и, се разбира, многу свежо овошје и зеленчук.

Која е тајната на ова правило?

Имено, јаглехидратите не снабдуваат со енергија која ни е потребна за нормално функционирање во текот на денот, што ни помага да останеме фокусирани и да имаме доволно енергија. До вечерните часови овие јаглехидрати се согоруваат, па организмот останува неоптоварен.

Ноќта се разликува од денот

Ако јадеме пица навечер, а потоа си легнуваме, вишокот енергија се складира во масното ткиво и на едноставен начин се дебелееме. Кога станува збор за тоа колку јаглехидрати е пожелно секој човек да внесе во организмот, важно е да се знае дека тоа е индивидуално и зависи од моменталната тежина.

Секако, ако некој работи физички напорна работа, треба да консумира повеќе од овие супстанции отколку некој што седи на маса осум часа, сепак Кирш ве советува да го слушате вашето тело и да јадете кога ќе почувствувате потреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi