ПРЕСТАНЕТЕ ВЕДНАШ! Едно нешто што СЕКОЈ ГО ПРАВИ може да предизвика дури 10 ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ!

21 март, 20220
Screenshot_1

Ако се грижите за вашето здравје, веднаш ќе престанете да го правите тоа.

 

 

Во денешно време, а особено во последните три години, луѓето се помалку се движат.

 

Дури и кога седењето не е предизвикано од работа, многумина наместо да шетаат, одлучуваат да седат пред телевизор или во кафулиња, наместо на некоја физичка активност или поминување време во природа.

 

Сепак, повеќето луѓе не се свесни дека долгорочното седење им претставува голем проблем на долг рок, бидејќи токму тоа може да доведе до следните здравствени проблеми:

 

  • Срцева болест
  • Дебелина
  • Влошување на дијабетесот
  • Уништување на лумбални дискови
  • Зголемен ризик од рак
  • Закривен ‘рбет
  • Лошо држење на телото
  • Слабеење на видот
  • Мозочна смрт поради пасивност
  • Влошување на мускулите

Значи, следниот пат кога ќе посакате да седнете во кафуле, дури и да се одлучите за малку подалеку, и лежерно да прошетате до него, правите услуга за вашето здравје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma