ПРИНЦОТ ХАРИ СО ЕДЕН ПОТЕГ ЈА РАЗБЕСНЕ ЈАВНОСТА: Бара од кралицата Елизабета да го направи ОВА!

16 јануари, 20220
243815_profimedia0595494068_ls

Никој не очекуваше ваков потег

Принцот Хари влезе во правна битка со владата на Англија откако беше одлучено да се откаже неговото обезбедување.

Адвокатскиот тим на принцот Хари, кој пред две години поднесе оставка од сите должности и функции на палатата, испрати писмо во кое наведува дека ќе побараат ревизија доколку принцот Хари и Меган немаат обезбедување за време на престојот во Англија. Доколку продолжи овој правен конфликт, можно е работата да стигне до Високиот суд и да дојде до борба меѓу министрите од една страна и принцот Хари од друга.

Ова би било првпат во историјата член на кралското семејство да преземе такви правни чекори, а извори блиски до Хари тоа го објаснуваат вака:

Megan Markl, Princ Hari

„Едноставно кажано, пораката на Хари до државата е дека законите се лоши. Тој верува дека одлуката на државата да го укине неговото обезбедување е погрешна. Кога Хари дојде на погребот на принцот Филип, му беше обезбедено обезбедување. Меѓутоа, кога се врати ова летово Англија не доби обезбедување. Хари пристигна во Англија на погребот со своето приватно обезбедување, но на аеродромот беше пречекан и од придружба на Скотланд Јард“.

Јавноста е револтирана од одлуката на Хари и Меган да бараат обезбедување кое се финансира преку даноци, а во исто време се откажале од кралските обврски.

„Принцот Хари е роден со доживотен безбедносен ризик и заслужува заштита“, објаснува неговиот правен тим.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi