Природна маска за лице: Ако ја користите барем ДВА пати неделно, БРЧКИТЕ ќе почнат да се повлекуваат

12 мај, 20220
27576_shutterstock-323341211_f

Маската за лице секогаш треба да биде првиот избор кога станува збор за козметиката

Едно е сигурно, повеќе не мора да трошите пари на скапи третмани и креми за да го направите вашето лице совршено бидејќи веќе имате се во вашата кујна.

Оваа маска е нешто што дерматолозите препорачуваат да биде рутина кога станува збор за нега на кожата. Докажано е дека ги смирува и најдлабоките брчки и го негува лицето.

Морковите се исклучително богати со бета-каротен, чии позитивни својства ни се добро познати на сите. Тоа е незаменлив состав на речиси секој крем за сончање.

Каротенот поволно делува на кожата, особено на сувата, како и на кршливите нокти и коса. Оваа супстанца го произведува многу важниот витамин А, кој во голема мера го има во морковите.

Овој витамин се нарекува „витамин на младоста“ и во комбинација со мед дава совршен ефект бидејќи целата комбинација ја хидрира и храни кожата и и ја враќа еластичноста.

Морковите се богати и со други витамини. Ова се првенствено витамини од групата Б (Б1, Б2, Б5, Б6) и ПП, Д, Е и Х.

Состојки:

Две лажици мед,

Еден поголем морков.

Подготовка:

Добро измијте го и излупете го морковот и потоа измелете го во блендер додека не се претвори во каша.

Додадете го медот и уште еднаш сè добро измешајте за смесата да биде изедначена.

Нанесете ја маската на целото лице во што подебел слој и оставете да делува 30 минути.

Исплакнете ја кожата со млака вода.

Маската треба да ја нанесувате најмалку два пати неделно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi