ПРИРОДНА МАСКА ПРОТИВ МИТИСЕРИ! Длабоко ги чисти порите и го враќа сјајот на кожата

8 јули, 20220
Screenshot_1

Здравиот начин на исхрана, хидратацијата и внимателна нега на лицето и телото се најдобрите сојузници на убавата кожа. Доколку сакате да се ослободите од досадните митисери послужете се со овој трик.

 

 

Сокот од лимон е еден од најмоќните помошници во борбата против мастите и бактериите – како во домаќинството, така и во подготовката на козметичките препарати.

 

Сокот од лимон се покажа како одлична алатка и во борбата против митисерите и затворање на порите на кожата.

 

Белката од јајце е исто така одличен сојузник на здраво и чисто лице. Знаете ли што се случува кога ќе ги споите овие две состојки?

 

Состојки за маска против митисери

 

  • 1 белака ( внимателно одвојте ја од жолчката)
  • 1 лажче свежо исцеден сок од лимон

 

Подготовка и употреба:

 

Изматете ја белаката така да добиете изедначена смеса. Во неа додадете го сокот од лимон.

 

Измијте се со топла вода со цел да ги отстраните евентуалните нечистотии од лицето ( не ја оптеретувајте кожата со сапуни или гелови за чистење на лицето)

 

Нанесете ја маската за лице со четка од природни влакна на целото лице исклучувајки го подрачјето околу очите. ( Доколку случајно маската допре до очите, веднаш измијте ја со топла вода!)

 

Оставете ја маската да делува 20-25 минути.

 

Излупете ја маската од лицето.

 

На крајот ставете од вообичаената дневна крема за лице, а особено ефикасна ќе биде онаа на база на камилица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi