Промената веднаш ќе ја забележите: Еве зошто треба да јадете по една БАНАНА секоја вечер пред спиење!

11 март, 20220
Screenshot_9

Бананите се полни со калиум и имаат исклучително пријатен вкус

 

Калиумот е неопходен за правилно функционирање на нервниот систем и добро функционирање на срцето.

 

Сакате да спиете по напорниот ден? Дали се надевате дека ќе заспиете веднаш? Добрата вест е дека секако имате храна која ќе ви помогне да заспиете секоја вечер.

 

Др. Трејси Локвуд Бекерман, нутриционист, објасни зошто бананата и путерот од кикирики се најдобрата храна за добар сон.

 

Значи, она што го јадете пред спиење и во кое време го јадете може да влијае на сонот, но и на варењето.

 

Ако храната не е разградена пред спиење, телото времето кое треба да го потроши на одмор ќе го троши на варење на храната.

 

На сите веќе им е јасно дека зголеменото ниво на гликоза во крвта само ќе ја зајакне вашата будност, смета Бекерман и додава дека сѐ зависи од тоа колку е чувствителен вашиот организам.

 

Таа понатаму истакнува дека никој не треба да јаде нездрави јаглехидрати пред спиење, бидејќи тоа сигурно ќе ве остави будни долго време, а варењето нема да оди како што треба.

 

Но, бидејќи мозокот пред спиење често знае да копнее за слатки по напорниот ден, бидејќи таквата храна дава моментално, но краткотрајно чувство на среќа, понекогаш е тешко да се одолее.

 

Банана со путер од кикирики пред спиење всушност може да ви помогне да спиете подобро.

 

Бананите се полни со калиум и магнезиум, а ќе помогнат во опуштање на мускулите, а кикириките содржат амино киселини кои се претвораат во серотонин во мозокот и го стимулираат производството на мелатонин.

 

Кога се јадат во комбинација, јаглехидратите од банана ќе ги направат амино киселините од путерот подостапни за мозокот и на тој начин ќе го подобрат квалитетот на сонот. Бекерман смета дека е комбинација од соништата и ве советува да ја пробате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi