Пудинг за доручек? Може, но вака! Суперздрав мус од чиа семе за одличен почеток на денот

5 март, 20220
336245_cokoladni-cia-puding-shutterstock-311814809_ff

Суперхрана која неизбежно треба да биде вклучена во вашето редовно дневно мени се чиа семките, вистинско богатство во исхраната кое лесно се вклопува во различни слатки и солени рецепти.

Чиа семките се богати со омега-3 и омега-6 масни киселини, влакна, антиоксиданси, протеини, но и манган, магнезиум, фосфор и калциум, го зајакнуваат имунитетот, одлични се за кардиоваскуларниот систем… Содржат дури два отсто повеќе калциум од кравјото млеко, па ги зајакнуваат коските, а поради високата содржина на влакна, прават чуда за варењето.

Со чиа семето лесно можете да направите бројни салати, сендвичи, мафини и други солени работи, но тие се феноменална состојка во различни десерти. Волшебните пудинзи со чиа, или со бадеми и какао, или со банани, се одличен избор и како десерт и како појадок бидејќи се прават речиси сами; всушност, чиа семето делува како желатин, па само треба да ги измешате со вода или млеко, па тие сами ќе ја завршат целата работа и ќе се „згуснат“.

Меѓутоа, доколку сакате да пробате десерт со чиа семе кој не е желен, само изблендирајте ги пред да ги послужите… И уживајте во здрав и сладок појадок.

Рецепт:

половина литар млеко
85 гр чиа семе
85 гр мед
25 гр какао
2 лажички екстракт од ванила

Подготовка:

Сите состојки се истураат во блендер, па се матат околу една минута. Готово е кога ќе добиете кремаста уникатна смеса.

Префрлете го во чинии за пудинг и оставете го во фрижидер да се стегне неколку часа или направете пудинг пред спиење.

Украсете со овошје или по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi